OpenVPN Access Server, resmi websitesinde şu şekilde açıklanmıştır. ‘Tüm özelliklere sahip SSL VPN yazılım çözümüdür, yüksek düzeyde yönetim kabiliyetine sahiptir, OpenVPN Connect arayüzüne sahiptir, Windows, Mac ve Linux işletim sistemi ortamlarında kullanıcı yazılımlarına sahiptir.’ Arayüzü olmayan geleneksel OpenVPN’e göre karşılaştırıldığında, OpenVPN AS’nin kurulumu daha kolaydır. OpenVPN AS (Access Server)’ın bir diğer güzel yanı ise OpenVPN sunucunuza erişmek için kullanabileceğiniz Android ve IOS platformları için mobil uygulama desteğini sunmasıdır.
Basit Sunucu Kurulumu
Bu yazımda, Ubuntu 12.04 x64 cloud sunucu kullanacağım. Eğer bir cloud sunucunuz var ise OpenVPN AS’nin kurulumuna başlayalım.
OpenVPN AS Kurulumu
Sunucumuza root kullanıcısı ile aşağıdaki şekilde oturum açarak işe başlayalım.

ssh root@ipadresiniz

Yukarıdaki komutu koşturduktan sonra, parolanızı yazıp onaylamanız yeterli olacaktır. Şimdi OpenVPN AS’yi paket olarak aşağıdaki komut ile sunucumuza indiriyoruz.

sudo wget http://swupdate.openvpn.org/as/openvpn-as-2.0.7-Ubuntu12.amd_64.deb

Yukarıdaki komut ile x64 mimarisi üzerinde kurulum gerçekleştireceğiz. Eğer sizin sunucu mimariniz x86 ise aşağıdaki komutu koşturmanız yeterli olacaktır.

sudo wget http://swupdate.openvpn.org/as/openvpn-as-2.0.7-Ubuntu12.i386.deb

OpenVPN AS’yi kurmak için aşağıdaki komutu koşturuyoruz.

dpkg -i openvpn-as-2.0.7-Ubuntu12.amd_64.deb

Eğer x86 mimarisini kullanıyorsanız aşağıdaki komutu koşturabilirsiniz.

dpkg -i openvpn-as-2.0.7-Ubuntu12.i386.deb

İşte bu kadar! OpenVPN AS’nin kurulumu az önce bitti. Buna rağmen, onu kullanmaya başlamadan önce yapacağımız ufak ayarlamalar bulunuyor. Kurulum boyunca, OpenVPN varsayılan yönetici olarak ‘openvpn’ isimli bir kullanıcı yarattı. Bu sebeple, ‘openvpn’ adlı kullanıcının parolasını sıfırlamamamız gerekiyor. Bu işlemi yapmak için aşağıdaki komutu koşturalım.

sudo passwd openvpn

Parolanızı girmeniz istenecektir, girdiğiniz parolanın güvenli olduğundan emin olun.
Yönetim ve Kullanıcı Yazılım Kurulumu
OpenVPN AS’nin web arayüzüne aşağıdaki bağlantıları kullanarak erişebilirsiniz.

Admin UI: https://IPadresiniz:943/admin
Client UI : https://IPadresiniz:943/

‘IPadresiniz’ adlı yere cloud sunucunuzun IP adresini girmelisiniz. Sonrasında ise kullanıcı giriş sayfası ve bir uyarı mesajı ile karşılaşacaksınız. Bu sizi kesinlikle tedirgin etmesin. Tüm uyarıları yoksayın ve tamam butonuna tıklayın. Karşınıza kullanıcı adı ve parolanızı girebileceğiniz bir ekran gelecektir. Kullanıcı adınız ‘openvpn’ ve parolanız da, bu kullanıcı adı için önceden belirlemiş olduğunuz parolanızdır. Bilgileri doldurduktan sonra, karşınıza gelen ekran aşağıdaki gibi olmalıdır.
openvpn
Sayfadaki bağlantıya tıklayarak OpenVPN Connect yazılımını indirin. İndirme işlemi bittikten sonra, yazılımı çalıştırın, kullanıcı adı ve parolanızı kullanarak giriş yapın. İşte şimdi OpenVPN Access Server’ınıza bağlandınız.
Access Server’ınızda değişiklik yapmak isterseniz, Admin UI kısmında yönetici arayüzüne giriş yapabilirsiniz. Fakat varsayılan yönetici tanımlamaları ilk etapta yeterlidir.
Unutmadan bir şeyi daha hatırlatmalıyım: OpenVPN Access Server’ınıza cep telefonunuzdan bağlanabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken tek şey, platformunuza uygun olarak yazılımı cihazınıza indirmeniz olacaktır. Android için buraya IOS için buraya tıklayarak uygulamanızı indirebilirsiniz.

OpenVPN Access Server’ınızın kurulumunu bitirmiş bulunuyorsunuz.
Not: OpenVPN Access Server v2.0 olarak, OpenVPN artık 5.5.16.0/20 subnetini kullanıcılar için kullanmayacak olup, 172.27.240.0./20 subnetini kullanmaktadır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *