Sunucunuzda yeni kullanıcılar yaratabilirsiniz fakat unutmayın ki onlar sadece sıradan kullanıcılar olacaktır. Ta ki siz o kullanıcılara yönetici yetkisi tanımlayana kadar. Şimdi herhangi bir kullanıcıya yönetici yetkileri nasıl verilir, onları öğreneceğiz.

Yeni bir kullanıcı ile yönetici görevlerini kullanmaya çalıştığınızda, her zaman için koşturduğunuz komutun önüne su takısını yazmanız gerekir. Aslında bu 2 sebepten ötürü yararlı bir komuttur. 1. Sisteminize zarar vermenizi önleyicidir. 2. İhtiyaç duyulduğu taktirde sudo ile başlayan tüm komutlar ‘var/log/secure’ dizininde görüntülenebilir.

Şimdi gelin sudo konfigürasyonunu düzenleyelim.Bu düzenleme varsayılan editörünüz ile gerçekleştirilebilir. CentOS’da bu editöre verilen isim ‘vi’dir.

visudo

Kullanıcı izin özellikleri ile ilgili bölümü bulun.

Aşağıdakine benziyor olacaktır.

#User privilege specification
root      ALL=(ALL)      ALL

Yönetici izinleri detaylarının altına, aşağıdaki satırı eklemelisiniz. Bu satır yeni kullanıcınıza yönetici izinlerinin tümünü yansıtacaktır (komutun başına ‘vi’ yazın ve ‘i’ harfine basın’).

ozgur       ALL=(ALL)        ALL

Düzenlemeyi sonlandırmak için Esc tuşuna basın, ardından ‘:’ tuşuna basın, ardından wq tuşuna basın ve son olarak Enter tuşuna basarak kaydedip çıkın.

Artık yeni kullanıcınız, tüm yönetici haklarına sahip olacaktır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *