Artık sunucunuzdaki bir kullanıcıya ihtiyaç duymuyorsunuz. Eski hesapları silmek her zaman iyidir. Dosyalarını silmeden bir kullanıcının kendisini silmek isterseniz, aşağıdaki komutu kullanabilirsiniz.

deluser ozgur

Eğer yönetici iznine sahip olmayan bir kullanıcıyı kullanarak silme işlemi gerçekleştirmek istiyorsanız, aşağıdaki komutu kullanabilirsiniz.

sudo deluser ozgur

Eğer silmek istediğiniz kullanıcının aynı zamanda home dizinini de silmek istiyorsanız, aşağıdaki komutu kullanabilirsiniz.

deluser –remove-home ozgur

Eğer yukarıdaki işlemi yönetici iznine sahip olmayan bir kullanıcıyı kullanarak gerçekleştirmek istiyorsanız, aşağıdaki komutu kullanabilirsiniz.

sudo deluser –remove-home ozgur

Eğer daha önceden yönetici yetkileri ile yarattığınız bir kullanıcının, yönetici yetkilerini silmek istiyorsanız, aşağıdaki komutu kullanabilirsiniz.

visudo

Eğer yönetici iznine sahip olmayan bir kullanıcıyı kullanarak izinleri kaldırma işlemi gerçekleştirmek istiyorsanız, aşağıdaki komutu kullanabilirsiniz.

sudo visudo

root    ALL=(ALL:ALL) ALL
ozgur ALL=(ALL:ALL) ALL   # BU SATIRI SİLİN!

Yukarıdaki değişiklik, sonradan aynı kullanıcı adı ile yeni bir hesap oluşturduğunuzda, o kullanıcının yönetici yetkisi almasını önleyecektir.

Ubuntu sunucunuz üzerinde kullanıcı silme ve yönetici izinlerini kaldırma ile ilgili olarak genel bilgileri size aktarmış bulunuyorum. Efektif kullanıcı yönetimi, kullanıcıları ayırma ve onlara sadece işlerini yapabilmelerini sağlayacak izinler vermeye olanak sunar.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *