Herhangi bir organizasyon, mevcut donanım yatırımını hiçe sayarak en güncel sanallaştırma trendlerini bile görmezden gelebilir. Bu tamamen doğru teknolojiler ile kaynaklarını verimli bir şekilde kullanmayı seçmedikleri içindir. Mevcut fiziksel donanım kapasiteleri, yapılması planlanan projeler için çoğu zaman elverişli olmayabilir. Genelde 3 yıllık olan üretici garantisi bittiği taktirde; raf alanı, soğutma, güç ve en önemlisi de düzenli olarak yapılması gereken bakım & onarım faaliyet giderleri şirketlere zor anlar yaşatır.

Sanallaştırma fikri ise bir adet sunucu üzerinde birden fazla işgücünü konsolide etmeye izin verir. Dolayısı ile mevcut sunucu donanım maliyeti, maksimum düzeyde fayda sağlamış olur. Ayrıca, bu konsept güçten, soğutmadan ve en önemlisi bu doğal kaynakları bir arada tutmayı sağlayan alandan tasarruf eden yeşil BT sloganını destekler. Zaman zaman tek fiziksel sunucu üzerinde zorlukla çalışan bir uygulama sunucusu görebiliriz. Diğer yanda ise sanallaştırma mimarisi yardımı ile çalışan her zaman sağlıklı bir diğer sunucuyu görebiliriz. Sanal makinaların ihtiyaç duyduklarında kaynakları dinamik olarak arttırabilmelerini sağlayan bir mimari, BT yöneticilerine her zaman fayda sağlar. Hatta SCVMM ile birlikte bu yardımı, sanallaştırma yönetim platformu üzerinde otomasyona bağlayabiliriz. Hypervisor mimarisi ile uygulamalarınız ne kadar kaynak tüketirse tüketsin, kaynağınız dinamik olarak istenilen sanal sunucuya iletilir ve sanal sunucunun ihtiyacı olmadığı zaman ise bu kaynaklar tekrar otomatik olarak geri alınabilir.

Şimdi sanallaştırmanın gerekliliğini daha iyi anlayabilmek için 5 adet ana nedenimizi sıralayalım. Bu nedenler, sanallaştırmaya ne kadar fazla ihtiyaç duyulduğunu gösteren başlıca 5 neden olarak söylenebilir diye düşünüyorum.

1. Diğerlerinin yanı sıra sanallaştırmanın en heyecan verici yararı, organizasyonun sunucu konsolidasyonunu keşfetmesi ve maliyeti düşürmesidir. Bunun anlamı, birden fazla farklı BT uygulama sistemini bir adet fiziksel donanım üzerinde kullanabilmeleridir. Sanallaştırma olmadan, dedike donanım ile birden fazla uygulamayı çalıştırmak zorunda kalıp, raf alanı, soğutma, güç ve bakım & onarım giderlerini ödemesi gerekecektir. Diğer yandan, organizasyonun yapmış olduğu yatırım sonucu, bu yatırımın karşılşığında maksimum kapasite ile çalışma gerçekleştiremeyecektir.

2. Sanallaştırma, organizasyonun en güncel uygulama sistemlerini kullanmasına izin vermektedir. Böylelikle eski sunucu ekipman ücretleri, garantisi biten ürünler ile ilgili problemler, servis ve yedek parça ücretleri ile oluşan ücretler minimize edilmiş olur.

3. Sanallaştırma mimarisi, eski bir dost gibidir. En yeni teknolojileri öğrenmenize ve uzmanı olmanıza olanak sağlar. Sanallaştırma ile daha kolay test ve ar-ge alanlarını tekrar tekrar inşa edebilirsiniz. Sanal makina kullanarak, işletim sistemi kurulu yeni bir sunucuyu bile dakikalar içerisinde hazırlayabilirsiniz. Bildiğimiz gibi, zaman zaman spesifik test alanını defalarca tekrardan kurmamız gerekebilir. Yani sanallaştırma mimarisi size bu kadar çok işlemi kısa sürede gerçekleştirmenizi sağlayarak zamanı efektif bir şekilde kullanabilmenize olanak tanır.

4. Sanallaştırma, fiziksel bir makinayı sanal makinaya çevirmenizi sağlayan en önemli metoddur. Fiziksel makinanızda yer alan tüm işletim sistemi ve uygulama tanımlamalarınızın, sanal makinanıza çevrilmesi mükemmeldir. Genellikle bu senaryo, fiziksel makinanızı sanal makinaya dönüştürmek istediğinizde vazgeçilmez bir konu haline gelir. Küçük bir problem bile çıkmadan, bu işlemleri gerçekleştirmek istersiniz. Dolayısı ile bu senaryoda da ihtiyacımız olan şey, ekstra hiçbir ayarlama yapmadan, aynı uygulamamızı sanal makinamızda kullanabilmek olacaktır.

5. Sanallaştırma kullanmak için bir diğer nedenimiz ise veri merkezleridir. Sanallaştırma ile birlikte dinamizm ve optimizasyon daha kolay hale gelmektedir. Daha önce bahsettiğim gibi, sanallaştırma mimarisi ve birkaç faydalı yönetim bileşeni ile gerçek zamanlı uygulama takibi gerçekleştirebilirsiniz. Sanallaştırma, dinamik uygulama platformları ile bilgisayar platformu arasında temel katman görevini üstlenmektedir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *