Günümüz şartlarında ücretli olarak mailbox hizmeti (Exchange Online gibi) kullanan şirketler, bazı durumlarda ücretsiz smtp servis sağlayıcılarını (Gmail, Hotmail gibi) tercih edebiliyor. Bunun en somut örneği olarak, multifunction yazıcılarda kullanılan mailbox’lar gösterilebilir. Başka bir deyişle buna verilen isim Scan to Mail özelliğidir. Buna rağmen, bir yazıcıdan taranan belgenin, tanımlı e-mail adresine gönderilememesi gibi zaman zaman ücretsiz sağlanan hizmetlerde bile problemler yaşanabilir.

Scan to Mail‘de problemler ile karşılaşıldığında ise iki farklı çözüm yolu bulunmaktadır. Birincisi lokal network’de yer alan SMTP host’unun yazıcılara tanıtılması, ikinci yol ise lokal ağda bulunan herhangi bir sunucu üzerinde istenilen ücretsiz e-mail adresi ile birlikte relay prosedürlerinin uygulanmasıdır.

Sunucu bazlı düşünüldüğünde, gerçekleştirilecek olan prosedürün adı IIS Virtual SMTP yöntemi olarak adlandırılabilir. Bu metodun anlatımını yazımda Server 2012 OS ile gerçekleştireceğim.

Öncelikle kurulumu yapacağımız PC veya Server üzerinde Internet Information Services (IIS) özelliğini aktif ederek başlıyoruz. Server Manager‘ı görüntülüyoruz. Manage/Add Roles and Features kısmından IIS rolünü ve SMTP Server özelliğinin kurulumunu tamamlayacağız.

Sadece bu iki özellik eklendikten sonra, kurulacak bileşenler aşağıdaki gibi listelenmelidir.

IIS’i kurduktan sonra, IIS’in Yönetim Konsolu’nu çalıştırıyoruz.

Yönetim konsolu üzerinde varsayılan olarak Virtual SMTP Server yaratılmış olduğunu göreceksiniz. Eğer yaratılmamış ise yeni bir tane oluşturuyoruz. Virtual SMTP Server’a sağ tıklayarak özelliklerine giriyoruz.

IP Address yazan kısımda sunucunun IP’sini ve diğer tanımlamaları aşağıdaki resimde olduğu gibi ayarlıyoruz.

Virtual SMTP Server varsayılan olarak 25‘li port ile aktif olacaktır. Bundan emin olmak için Advanced kısmından IP ve Port’un doğru olduğunu kontrol ediyoruz.

Üst seçeneklerde bulunan Access seçeneğini seçtikten sonra, Relay ayarlarına giriş yapıyoruz.

Relay ayarlarında kullandığımız bilgisayarın ve MFP’nin (Scanner) IP adreslerini giriyor ve OK diyoruz.

Üst seçeneklerden Delivery ayarlarına giriyoruz.

En altta bulunan Outbound Security ayarlarına giriyoruz. Burada Basic Authentication‘u seçip Gmail’de oluşturduğumuz hesabın bilgilerini giriyoruz. TLS encryption‘ı işaretleyerek OK diyoruz.

Outbound Security‘nin yanında bulunan Outbound Connections seçeneğini seçiyoruz. Burada dikkat edilmesi gereken yer TCP Port‘un 587 olmasıdır. Gmail SMTP protokolünde 587 kullandığı için bu kısma 587 giriyor ve OK diyoruz.

Outbound Connections‘ın yanında bulunan Advanced seçeneğini seçiyoruz. Burada Fully-qualified domain name kısmına sadece bilgisayarımın tam adını yazıyorum. Bilgisayar adını Bilgisayarıma sağ tıklayıp özelliklerden görebilirsiniz. Ardından Smart Host‘a Gmail’in SMTP Server’ına erişmek için smtp.gmail.com giriyoruz.

Son olarak üzerinde ayarlar yaptığımız Virtual SMTP Server‘ı durdurup, yeniden başlatıyoruz. Böylece yaptığımız ayarlar aktif olmuş olur.

MFP (Scanner) Kısmı

Makina tarafında klasik olan ayarlarımızı yapıyoruz. SMTP Server kısmına Virtual SMTP Server olarak ayarladığımız bilgisayarın IP adresini giriyoruz. Ayrıca Local Network’ün DNS’ini de makinaya girmek gerekiyor.

Yukarıdaki ayarları gerçekleştirdikten sonra MFP, Gmail üzerinden tarama yapabilir konuma geliyor. Bu yapılan ayarları Gmail, Hotmail ve Yahoo ile test etmiş bulunuyorum, sonuç başarılı çıkmıştır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *