Hyper-V’nin yayınlanması ile Microsoft müşterilerine, onların sunucu sanallaştırma ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik olarak yerel hypervisor’ı sağlamıştır. Ama bu sürüm, enterprise sanallaştırma platformu olarak adlandırılan rekabet konusu ile yüz yüze geldi. Bunun en önemli sebeplerinden bir tanesi ise virtual hard disk (VHD)’nin limitlendirilmiş olmasıydı. Müşteriler en sık bu kısıtlama ile karşılaşıyorlardı.

VHD formatında birkaç kısıtlama yer alıyordu. Bunlardan bir tanesi, virtual hard disk boyutunun sınırlandırılmış olmasıydı. Diğeri ise güç kaybı yaşandığında veri bütünlüğünün bozulabilme ihtimaliydi. Virtual Hard Disk (VHD) bir diğer deyişle sanal hard disk, Hyper-V tabanlı sanal sunucunuzun dosya tabanlı depolama birimine verilen isimdir. Bir sanal sunucunun varsayılan ve basit düzeydeki depolama fonsiyonunuyerine getirir. Sistem Yöneticileri, Hyper-V üzerinde oluşturdukları sanal sunucular ile virtual hard disk (VHD)’leri spesifik büyüklüklerde yaratabilirler. Bu VHD dosyaları ise tiplerine göre farklı özelliklere sahip olabilirler.

Bir virtual hard disk (VHD) dosyası veya dosya uzantısı, VMKD dosya formatı ile benzerdir, bu dosya uzantısı VMware sanal sunucularında kullanılan hard disk uzantısıdır. VHD dosyaları, Microsoft’un sunucu ve masaüstü sanallaştırma yazılımlarının önceki versiyonlarında da yer alıyordu. Bu yazılımlara örnek olarak Virtual PC ve Virtual Server verilebilir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *