Yeni bir sanal makine veya sanal hard disk yaratmak istediğinizde, New Virtual Machine Wizard sihirbazı sanal hard disk tipini varsayılan olarak dynamic disk (dinamik disk) ile belirler. Dynamic disk’ler, anlaşıldığı gibi dinamik bir yapıya sahiptirler; boyutları kullanıma bağlı olarak sürekli değişiklik gösterebilir anlamına gelir. Sunucunun depolama alanı düşünüldüğünde, en ekonomik kullanıma sahip olan seçenektir. Oluşturulan dinamic diskin boyutu ne olursa olsun, Hyper-V sunucusunun fiziksel depolama alanından hemen aynı boyutu kullanmaz. Genellikle daha küçük boyutlarda oluşturulur, disk içerisine veri ve içerik eklendikçe boyutunda büyüme gerçekleşir. Diskin dinamik büyüme göstermesi, aslında bu tip sanal hard disklerin esas konseptini göstermektedir.

Dinamik disklerin, fixed size diskler gibi olmadığını ve boyutlarının aslında küçük olduğu düşünüldüğünde, yoğun olarak depolama birimlerini kullanan uygulamalar için iyi bir seçenek olmayacaktır.

Şimdi sanal makine için dinamik disk nasıl oluşturulur onu öğrenelim.

Daha önce de söylediğim gibi, New Virtual Machine Wizard’ını kullanarak yeni bir sanal makine yaratmak istenildiğinde, varsayılan olarak size sanal hard disk oluşturabilmeniz için ekstra bir özellik gösterilir. Yeni sanal makina oluşturma sihirbazı, varsayılan olarak dinamik disk oluşturduğunda dolayı, disk tipini seçebilmeniz için size ekstra olarak bir özellik göstermez.

Dinamik disk oluşturabilmek için aşadaki adımları uygulamanız gerekir:

1. Administrative Tools menüsünden Hyper-V Manager’ı açın.

2. Hyper-V Manager penceresinin sağ tarafında yer alan New butonunun üstüne gelin ve Hard Disk seçeneğini seçin.

3. New Hard Disk Wizard (Yeni Hard Disk Sihirbazı) açıldıktan sonra, öncelikle sizden VHD veya VHDX olarak hard disk formatını seçmenizi isteyecektir. Olması gereken hard disk boyutunuza göre bu seçimi gerçekleştirin.

4. Sonrasında ise disk tipinizi Dynamic Disk olarak seçerek devam edin.

5. Sihirbazın bir sonraki aşamasında, diskinize isim vermeniz ve diskinizin yer alacağı yeri seçmeniz istenecektir.

6. Son aşamada ise diskiniz boyutunu belirlemeniz istenir. Ayrıca, bu kısımda size fiziksel diskinizden içerik kopyalama fonksiyonuna veya daha önceden oluşturulmuş başka bir sanal diski seçmenize olanak tanır.

Sihirbazı başarılı bir şekilde tamamladıktan sonra, sanak makinenize eklediğiniz sanal hard diskiniz kullanıma hazır hale gelir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *