Fixed disk, tıpkı statik diskler gibidir. Belirli bir boyuta sahiptir ve içerisine veri eklemediğiniz müddetçe disk boyutu zamanla büyümez. Dinamik diskler ile karşılaştırıldığında fixed diskin performansından daha iyidir. Çünkü 100Gb’lık bir fixed disk yaratıldığında, Hyper-V VHD veya VHDX dosyasını 100Gb boyutunda oluşturur. 100Gb’lık VHD veya VHDX fixed diskin oluşturulma süresi uzun olur. Daha fazla büyüklüğe sahip disk isterseniz, oluşturulması daha fazla zaman alacaktır. Bunun sebebi ise fixed disk oluşturulurken, Hyper-V sunucusunun fiziksel depolama alanında kendisine yer ayırmasıdır. Fixed disk oluşturulduktan sonra, fiziksel disk alanınızın boyutunda düşüş meydana gelir. Bu tip sanal disklerden ayrılan disk alanları ise sanal makineden daha iyi I/O performansı alınmasını sağlar.

Fixed diskler, üretim ile ilgilenen şirketler için önerilen disk tiplerinden bir tanesidir. Çünkü sanal disk üzerinde daha iyi yazma ve okuma performansını sunarlar. Bu diskler genellikle, hassas uygulamalar ve yüksek performansa ihtiyaç duyan sanal makine hard diskleri için kullanılır. Bir file server, fixed diskin kullanılması gereken bir sunucu örneği olarak verilebilir. Tüm dosyalarınızı hard disk üzerinde tutarsınız ve verilere erişimde maksimum performans beklersiniz. Buna rağmen, file server’ın işletim sistemini kuracağınız disk tipi Dynamic Disk olabilir. Çünkü işletim sisteminin yer alacağı diskte fazla veri aktivitesi görülmeyecektir.

Fixed disk oluşturabilmek için aşadaki adımları uygulamanız gerekir:

1. Administrative Tools menüsünden Hyper-V Manager’ı açın.

2. Hyper-V Manager penceresinin sağ tarafında yer alan New butonunun üstüne gelin ve Hard Disk seçeneğini seçin.

3. New Hard Disk Wizard (Yeni Hard Disk Sihirbazı) açıldıktan sonra, öncelikle sizden VHD veya VHDX olarak hard disk formatını seçmenizi isteyecektir. Olması gereken hard disk boyutunuza göre bu seçimi gerçekleştirin.

4. Sonrasında ise disk tipinizi Fixed Disk olarak seçerek devam edin.

5. Sihirbazın bir sonraki aşamasında, diskinize isim vermeniz ve diskinizin yer alacağı yeri seçmeniz istenecektir.

6. Son aşamada ise diskiniz boyutunu belirlemeniz istenir. Ayrıca, bu kısımda size fiziksel diskinizden içerik kopyalama fonksiyonuna veya daha önceden oluşturulmuş başka bir sanal diski seçmenize olanak tanır.

Sihirbazı başarılı bir şekilde tamamladıktan sonra, sanak makinenize eklediğiniz sanal hard diskiniz kullanıma hazır hale gelir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *