ConfigServer Firewall, popüler linux güvenlik duvarlarından bir tanesidir. Kurulumu kolay ve esnek ayarlama normlarına sahiptir. CSF, sunucu trafiğiniz üzerinde nelerin izinli veya izinsiz olduğunu kontrol eder, istenmeyen ataklara karşı sunucunuzu korur.

Daha önceden ConfigServer Firewall‘un nasıl kurulacağı hakkında bir yazı yazmıştım. Uygulama kurmak kadar, uygulama kaldırmak da önemlidir. Bu yüzden, ConfigServer Firewall’un nasıl kaldırıldığını da öğrenmemiz gerekir.

Aşağıda yer alan basit shell komutlarını uygulayarak, ConfigServer Firewall’u başarılı bir şekilde kaldırmış olacağız.

Öncelikle uygulamayı kaldırma istediğimiz uzak sunucuya SSH yardımı ile bağlanmamız gerekir. Bunu nasıl gerçekleştireceğinizi bilmiyorsanız, SSH ile Linux Sunucuya Nasıl Bağlanılır? adlı yazımdan faydalanabilirsiniz. Uzak sunucuya başarılı bir şekilde erişim yaptıktan sonra, uygulamayı kaldırmaya başlayabiliriz.

ConfigServer Firewall kaldırılmadan önce csf ve lfd servislerinin durdurulması, yani uygulamanın pasif edilmesi gerekir. Aşağıdaki komut sonrasında, uygulama ve çalışan servisleri durdurulup pasif edilmiş olur.

csf -x

Ardından uygulamanın yer aldığı dizine geçilir.

cd /etc/csf

Son olarak uygulama kaldırılır.

sh uninstall.sh

Yukarıda yer alan üç komutu koşturduktan sonra, ConfigServer Firewall uygulaması, uzak sunucudan tamamen kaldırılmış olur.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *